
Den sydostasiatiska diktaturen har sedan tidigare kriminaliserat samkönat sex med upp till tio års fängelse. Detta som ett led i införandet av sharialagar i landet, vilket de 2014 var först med att implementera i regionen. Enligt ABC skärps nu straffen till att inkludera piskrapp och stenande till döds. Dessa påföljder gäller även otrohet och våldtäkt.
Förbud mot homosexualitet är inte ovanligt i regionen, Myanmar, Malaysia och Singapore har sedan länge kriminaliserat samkönat sex. Indonesien har de senaste åren ökat antalet razzior mot HBTQ-rörelser. Brunei har en liten befolkning på 400 000, varav cirka 67% är muslimer. 2016 bedömde International Humanist Ethical Union Brunei, paraplygrupp för humanister, att Brunei vara en av de värsta länderna i Sydostasien i frågan om religiösa friheter.
Som HBTQ-tidningen GayStarNews redogör, var en gång i tiden homosexualitet något ickekontroversiellt i den muslimska världen; i dagsläget är intolerans mot homosexualitet vanligare globalt sätt bland muslimer jämfört med kristna och de utan tro (M. Steven Fish (2015) “Are Muslims Distinctive?: A Look at the Evidence” Oxford). Det finns även muslimska HBTQ-rättsrörelser, dessa har i medparten av den muslimska världen för tillfället lidit opinionsmässig förlust. Med vissa undantag, som den muslimska befolkningen i USA där majoriteten är för samkönade äktenskap (medan evangeliska kristna är emot), detta enligt en mätning från 2017.